Jiří Straka - Starý přítel porcelán Qinghua

Poprvé jsem čínské "město porcelánu" Jingdezhen navštívil před čtyřmi lety, kdy jsem pro známého sběratele modrobílého porcelánu, pana Hu Guoyina, maloval na doporučení našeho společného přítele - malíře Wu Yi - kolekci 12 rozměrných váz právě technikou modrobílého porcelánu qinghua (malba kobaltem pod glazurou).

Toto médium mě naprosto okouzlilo a do města Jingdezhen jsem se poté vrátil ještě několikrát. 

Historie výroby keramiky sahá v lokalitě Jingdezhenu do doby před více než 2000 lety. V místním muzeu jsou vystaveny výrobky z jemné kameniny a protoporcelánu z doby Severních a Jižních dynastií, dynastie Tang a Song. Modrobílý porcelán qinghua se zde začal vyrábět v době pozdní dynastie Yuan ve čtrnáctém století a za doby následujících dynastií Ming a Qing se stal na celém světě synonymem pro Čínu, její vytříbenou kulturu a umění.

Právě významové bohatství tohoto zdánlivě prostého média mě zaujalo a přivedlo k práci na několika souborech modrobílého porcelánu, kdy využívám tradičníc tvarů (tvary pocházející z období Yuan a Ming) ve spojení s neobvyklým zpracováním dekoru. Do kontrastu s tradičním tvarem porcelánu stavím dekor využívající tvarosloví staré evropské malby ve spojení s typickými čínskými motivy (hmyz, květiny, ryby...), ale i s motivy každodenní reality současných čínských měst. Na rozdíl od tradičních způsobů výzdoby neurčuje často rytmus a kompozici dekoru linie, ale rozsáhlé plochy ve spojení s jemným stínováním a lavírováním.

Přitažlivá na práci s porcelánem pro mne není jen křehkost a historická zatíženost tohoto média, ale také nejistota výsledku často několik dnů nebo týdnů trvající intenzivní práce. Během výpalu totiž některé kusy popraskají nebo s eobjeví deformace, defekty glazury, nežádoucí změny odstínu kobaltu a jiná, vesměs nevratná poškození díla. Malíř tak pracuje s určitým pocitem marnosti a nejistoty, a napětí, které předchází každému otevření pece, může být vzrušující.

Jiří Straka, 2017

Více než sto společných cest Čínou, naše bohatá společenská setkání a přátelství s rozmanitými osobnostmi Říše středu nás s malířem Jiřím Strakou historicky spojují.

Z. S. 2018

Galerie Zdeněk Sklenář - 14.2. - 7.4. 2018